کتاب اندوه بلژیک

 درباره نویسنده و کتاب : 

 

کتاب اندوه بلژیک اثر هوگو کلاوس است که داستان آن از اوایل سال هزار و نهصد سی و نه قبل از شروع جنگ جهانی دوم آغاز شده و تا سال هزار و نهصد و چهل و هفت دو سال پس از پایان جنگ ادامه می‌یابد.

 

لویی شخصیت اول داستان پسری یازده ساله است که در مدرسۀ شبانه‌روزی یک صومعه زندگی و تحصیل می‌کند. او نوجوانی است کتاب‌ خوان و خیال‌ پرداز که سودای نویسندگی در سر دارد.

 

این داستان دربردارندۀ دو بخش است: اندوه و بلژیک.

 

قسمت اندوه از سال هزار و نهصد و سی نه شروع می‌شود. زمانی که لویی یازده ساله در مدرسۀ شبانه‌روزی صومعه زندگی می‌کند. این سمت دربردارندۀ بیست و هفت فصل است که لویی روایت آن را در نوامبر هزار و نهصد و چهل و هفت به پایان رسانده و امضا می‌کند.

 

قسمت بلژیک از سال هزار و نهصد و چهل آغاز می‌شود. زمانی که لویی با شروع جنگ به خانه برگردانده شده است. او جوان‌ترین عضو خانوادۀ پدری «سیناوه» و خانوادۀ مادری «بوسویت» است. اعضای هر دو خانواده با نیروهای اشغالگر آلمان نازی در بلژک همکاری می‌کنند.

 

«اندوه بل‍ژیک» مشهورترین و برجسته ترین اثر هوگو کلاوس در سال ۱۹۸۳ منتشر شد. این رمان بلافاصله بعد از انتشار در ردیف پرفروش ترین رمان های آلمان، هلند و بلژیک قرار گرفت و بار دیگر در سال ۲۰۰۸ پس از مرگ هوگو کلاوس به جمع کتاب های پرفروش اروپا پیوست. منتقدین ادبی اروپا، رمان اندوه بلژیک را یکی از شاهکارهای ادبی- تاریخی قلمداد کرده اند که بی تردید در کنار آثار کلاسیک ادبیات داستانی جهان ماندگار خواهد شد. از هوگو کلاوس بارها با جوایز معتبر ادبی بلژیک، فرانسه و هلند تقدیر شده است.

 

هوگو کلاوس (آنتورپ، ۲۰۰۸- بروژ، ۱۹۲۹) شاعر، نمایشنامه نویس، نقاش و سرشناس ترین نویسنده بلژیک در عرصه بین المللی، در طول زندگی پر بار خود هزاران شعر، ده ها نمایشنامه و بیش از ۲۰ رمان نوشته است. این نویسندهٔ بزرگ در آخرین سال های زندگی پر ثمرش به بیماری آلزایمر مبتلا شد و در سن ۷۸ سالگی درگذشت.

 

هوگو کلاوس نویسنده رمان، میگوید: “به نظر عده ای از خواننده ها، این رمان یک مرور تاریخی است اما هدف من نشان دادن جنگ از چشم یک پسر یازده ساله بود، و بزرگترهایی که به سیاست علاقه ای نداشتند. مردمی که هر چیزی را تحمل می کردند، راهبه های سرخورده، کشیش های غمگین”

 

ستایش بین المللی از رمان «اندوه بلژیک» و نویسنده اش همچنان ادامه دارد. روزنامه دی تید (هلند) درباره این رمان نوشت: اندوه بلژیک یک رمان مهیج است با قلمی خیره کننده و طناز. روزنامه لوموند (فرانسه) نوشت: اندوه بلژیک، همه ویژگی های یک رمان کلاسیک را داراست. روزنامه فیگارو (فرانسه): نوشت: اندوه بلژیک، یک رمان بی مانند است که باید آن را خواند. روزنامه دی مورخن (بلژیک): اندوه بلژیک، یک رمان پرشکوه و جادویی است.

 

منتقدین ادبی اروپا،رمان اندوه بلژیک را یکی از شاهکارهای ادبی ـ تاریخی قلمداد کرده‌اند که بی‌تردید در کنار آثار کلاسیک ادبیات داستانی جهان ماندگار خواهد شد.

 

روزنامه لوموند (فرانسه) نوشت: اندوه بلژیک،همه ویژگی‌های یک رمان کلاسیک را داراست.

 

روزنامه فیگارو (فرانسه):‌ کتاب اندوه بلژیک، یک رمان بی‌مانند که باید آن را خواند.

 

روزنامه دی‌مورخن (بلژیک): کتاب اندوه بلژیک، یک رمان پرشکوه و جادویی است.

 

از «سامگیس زندی» مترجم رمان، پیش از این ترجمه رمان «تشریفات» (نوشته سیس نوتبوم) و چند اثر دیگر منتشر شده است.

 

 قسمت هایی از کتاب اندوه بلژیک : 

 

اگه یه نفر یا حتی یه ملت حاضر باشن زندگی شون را فدای عقیده شون کنن هیچ کس نمی تونه جلوشون را بگیره.
زیبایی راستین از قعر بکر زندگی سرچشمه می گیرد، از عناصر ساده و خطرناک. و به همین خاطر است که مردم را یک شعلهء کوچک و روشن و یا یک خورشید سوزان مست و مسحور می کند.
روزی خواهد رسید که او – کاملا از آن مطمئن است – معنای این جمله‌های ناقص و کنایه‌ها را درک کند. اگر خوب توجه کنی، هشیار باشی، همه معماهایی که آنها از میان شوخی‌ها و دروغ‌هایشان مثل خرده نان بیرون می‌پاشند. به زیر روشنایی آمده و تا نازک‌ترین تارهایشان آشکار خواهد شد. اما نه هنوز. حالا هر بار که من وارد اتاق ها شوم آنها خواهند گفت: “دیوار موش داره، موش هم گوش داره.” من یک موش خیس و سفید هستم با گوشهای نوک تیز و ظریف و کوچک در کنار کله‌ام با غضروف لرزان بالای آن، سردرگم در لابه لای رازهای لعنت شدۀ آن ها.
اطلاعات کتاب

نام کتاب : اندوه بلژیک

نویسنده : هوگو کلاوس

مترجم : سامگین زندی

انتشارات : آموت

تعداد صفحات : 744

 


 

منبع : شهر کتاب آنلاین ، کافه بوک